רותי שרון - מרץ-אפריל 2009

עדכון מרץ 2009
דבר דואר זה כולל תכנים ופרסומת

יום האהבה, יום המשפחה, יום האישה, פורים ופסח.... הרבה סיבות לחגוג. מצד שני, המיתון והאבטלה מגיעים לכל פינה. זקני הכלכלה המודרנית לא זוכרים תקופה כל כך דרמתית בעוצמתה. האינדיקטורים הכלכליים לא מבשרים טובות, בלשון המעטה. באגרת הזו אנסה להאיר פינות ודרכים שיכולות לעזור, הן בהבנת המשבר הפיננסי, והן בדרכים אפשריות להתמודדות איתו. אני מקווה שתמצאו אותה מעניינת ורלבנטית עבורכם. כפי שציינתי באגרת הקודמת, אינני שולחת אגרת כל חודש, אלא רק מעת לעת, כשמצטברות על שולחני ידיעות מעניינות עבורכם. אם בכל זאת אינכם חפצים לקבל אגרת זו - אתם מוזמנים להסיר את שמכם מרשימת התפוצה. שלכם, רותי.

 

 

 

 סרטון אנימציה מעולה על התפתחות משבר האשראי. באנגלית. 11:15 דקות.                                                                                      

 


The Crisis of Credit Visualized from Jonathan Jarvis on Vimeo.

לכבוד יום האהבה שחלף: האם הנישואים שלכם בכושר פיננסי?                                                                                                           

מתי בפעם האחרונה דיברתם על כסף? שוב התווכחתם? ענו על השאלון הבא, כל אחד בנפרד, והשוו את התוצאות. התוצאות עשויות להפתיע אתכם.

השאלון שלה

השאלון שלו

10 טיפים למובטל היי טק 2009                                                                                                                                                             

באגרת הקודמת כתבתי לכם על "המדריך להישרדות כלכלי למובטל היי טק 2009".  מדריך מעשי שיכול לחסוך לכם הרבה כסף. עד כה הורידו אותו בחינם מאות אנשים. אם עדיין לא עשיתם זאת, אתם מוזמנים להקליק כאן. מותר גם לשלוח לחברים. ובינתיים, כתבתי לכם בתמצית את 10 הטיפים למובטל היי טק 2009.

"סודות הניהול של כלכלת המשפחה"
הרצאה חווייתית ומעשירה שתעניק לכם:

תובנות חדשות לגבי ניהול כלכלת המשפחה שלנו • מה קרה בעשור האחרון שמחייב אותנו לקחת את המושכות לידיים? למה זה כל כך קשה לנו? המלכודות והכשלים בהתמודדות שלנו עם שפע האשראי והפיתויים • אז מה בכל זאת אפשר לעשות? יש דבר כזה " תקציב משפחתי" - נדבר גם עליו • טיפים ושלל עצות מתוך ארגז הכלים של יועצת מנוסה. ההרצאות הקרובות: 17/3 ו-24/3. מספר המקומות מוגבל. מהרו והרשמו.

מי היה מאמין? סרטוני וידאו על פנסיה??                                                                                                                                              

בשנים האחרונות מתחוללת מהפכה פנסיונית בישראל, ואחת ההשלכות העיקריות היא שההחלטה על העתיד הפנסיוני היא בידיים שלנו. לא המדינה ולא המעסיק יחליטו יותר בשבילנו היכן להשקיע את כספנו. נו, אז מה? מי מבין בזה בכלל? לצערי, כמו נושאים פיננסיים נוספים, לא ממש מלמדים אותנו על פנסיה באף מקום. חלק מהבנקים וחברות הביטוח מנסים לגשר על פער הידע בקרב הציבור הרחב, והשקיעו כספים רבים באתרי אינטרנט מסבירי פנים. הנה שתי דוגמאות. הכינו את הפופקורן:
האוניברסיטה - מסלול פנסיוני (בנק דיסקונט ו-The Marker)
פנסיה VOD מגדל חברה לביטוח
ושיהיה ברור - אין לי כל קשר מסחרי לאף אחת מהחברות והגופים הללו.

ריבית הפריים יורדת? את מי זה מעניין. גלו איך אפשר לחסוך אלפי ועשרות אלפי שקלים                                                                      

שמעתם שנגיד בנק ישראל הוריד את ריבית בנק ישראל בעוד 0.25%? ועכשיו ריבית הפריים עומדת על 2.25%? השפל של כל הזמנים... "זקני צפת" של שוק ההון הישראלי לא זוכרים ריביות כאלו.... את מי זה מעניין? עד עכשיו הריביות על האוברדרפט לא ירדו, ואפילו גדלו, הריבית שמקבלים על חסכונות היא אפסית. איפה זה יכול לעזור לנו?

אז בואו נגלה לכם: אם יש לכם משכנתא, יש סיכוי גדול שאתם יכולים לנצל את ירידת הריבית לטובתכם. בתנאים שנוצרו היום יש הזדמנות חד-פעמית גם להוריד את ההחזר החודשי וגם את סה"כ החזר הריבית. הקליקו כאן לקבלת פרטים נוספים.

 

לכבוד פסח: כנגד ארבעה בנים דיברה תורת כלכלת המשפחה                                                                                                              

עוד פעם פסח? איזו הפתעה.... כל שנה אנחנו מופתעים מחדש מפסח. עוד פעם ליל הסדר, אפיקומן, מתנות לחותנת, בילויים עם הילדים, ניקיונות וצביעת הבית. כל שנה משפחה ישראלית ממוצעת מוציאה אלפי שקלים נוספים בפסח, וכל פעם היא מופתעת מחדש. אפשר להחליט שהשנה ננסה להתייעל ולמזער נזקים, הרי למדנו לקחים משנים קודמות. חכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול - מה הם אומרים?

ועוד: 12 נושאים שיעשו לכם סדר בחיים, ואפילו יחסכו לכם כסף.

 

המכה ה-11: אוברדראפט. לא צריך לצאת ממצרים בשביל לצאת מהמינוס....                                                                                         

"רותי שלום. קצת באיחור, אבל רצינו קודם לצאת מהמינוס לפני שאנחנו חוזרים אלייך (כי אחרת איך נדע אם התהליך עזר לנו?). היום, ארבעה חודשים אחרי מינוס של 19,000 ₪, אנחנו יכולים לדווח בגאווה שהמספרים האדומים בחשבון הבנק שלנו הפכו כולם לשחורים. עברנו שנינו שינוי תפיסתי מאוד גדול בזכות הדרכתך, למדנו לתכנן ולשלוט בהוצאות בצורה כזו שהצלחנו לחסוך הרבה מעבר לסכום אותו יעדנו לכיסוי המינוס. פעם ראשונה ב 14 שנות נישואינו שאנחנו עומדים על רגלינו ללא תמיכה, ונמצאים בשליטה מוחלטת. אם לפני ארבעה חודשים, השאלות ששאלת אותנו לגבי התוכניות הפיננסיות שלנו, נופש משפחתי, שיפוץ מטבח או מכונית חדשה נראו לנו תלושות מהמציאות, היום היעדים הללו נראים לנו סופר ריאלים. עכשיו כנראה נצטרך יעוץ נוסף כדי ללמוד איך חיים בפלוס..."   צ. ו-ש. מודיעין, פברואר 2009. רוצים גם?

חדשות כלכלת המשפחה. בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)                                                             

ידין ענתבי בכנס סוכני הביטוח: רמת הסיכון תותאם לגיל החוסך, נפעיל את המודל • אנשי המערות - תמיד היינו: האם נכון הוא שאין עבודה, אין אהבה ? מה קורה שם בין בני הזוג • לא חייבים להשקיע כסף במוצרי דיאטה: או מה נכון יותר לצרוך, כדי לעמוד בתקציב • גלובס מחקרים יחד עם פסגות מציג: חשבון סולידי: מדריך מיוחד לשמירה על ערך הכסף • כלכליסט מציג: המדריך המלא לדמי אבטלה • מה צריך לעשות כדי להוזיל את החיבור לאינטרנט ? רמז: אקספון. עוד רמז: לא לוותר • כלל מימון:  גידול של למעלה מ-50% בבקשות ל"משכנתא הפוכה" בקרב פנסיונרים בגילאי +60. ובהרחבה...