רותי שרון - 04/01/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

 
חדשות כלכלת המשפחה
עדכון: 04/01/09


עסקים כרגיל? מדריך לעובדים באזור מלחמה
לא כל הסוגיות פתורות. למשל, גם אם הלימודים מבוטלים - להורים אין עילה חוקית שלא להגיע לעבודה. ההכרזה יוצרת מצב סבוך ב-15% מהפעילות הכלכלית  במשק, הממוקמת באזור, ומאלץ את עובדי המפעלים והעסקים באזור להתמודד עם דילמות לא קלות. עובדים במפעלים ושירותים המוגדרים כשירותים חיוניים - חייבים להגיע לעבודתם - ואי התייצבות נחשבת לעבירה פלילית. מפעל שיש בו מרחב מוגן, יכול לחייב את עובדיו להתייצב - ואם לא יתייצבו הם עלולים להיות מפוטרים. הממשלה, ההסתדרות והארגונים הכלכליים הגיעו להסכמה עקרונית לפיה עסקים באזורי המצב המיוחד יקבלו פיצוי הפסדים בגלל המצב הביטחוני.

המועצה לצרכנות: נמשיך במאבק לביטול עמלות העו"ש
בנק ישראל קבע השבוע: העמלות ירדו עבור 70% ממשקי הבית. מהמועצה לצרכנות נמסר בתגובה, כי נתוני בנק ישראל אינם עולים בקנה אחד עם הממצאים שברשותה. המועצה לצרכנות טוענת "הרפורמה בעמלות נועדה בעיקרה לעמלות הנפוצות והבסיסיות של משקי הבית הכוללות עמלות בגין ניהול עו"ש (כולל מסגרת אשראי) ועמלות בגין כרטיס האשראי. פרסום בנק ישראל כולל רכיבים נוספים המקשים לדעת..". בינתיים, 400 אלף כבר חתמו על עצומה לביטול עמלות העו"ש. וגם, בנק ישראל, כפי שפרסמנו בשבוע שעבר, בוחן מחדש את כל רפורמת העמלות. בינתיים, לא כדאי לוותר - ולעיתים להצליח להוזיל את העמלות לבנק.

גלובס מסכם: זירת הגנת הצרכן ב-2008: שנה של הישגים

ב-1 בינואר, ייכנסו לתוקף גם תקנות הגנת הצרכן בעניין חובת עוסק להציג, פרט למחירו הכולל של מוצר, גם את מחירו ליחידת מידה על פי 100 גרם/קילוגרם וכד'. בסלולר: ההתחייבות המרבית היא ל-18 חודשים, תוך חיוב החברות להציע ללקוחותיהן הפרטיים תוכניות אפקטיביות ואטרקטיביות ללא תקופת התחייבות כלל. החל מ-1 בינואר, יחויבו חברות הסלולר בחיוב על פי יחידות מונה בת שנייה. וכמובן, חוק הטכנאים, שנכנס לתוקפו רק לפני שבועות ספורים.

מהפכת הפנסיה יוצאת לדרך: כך תוכלו לשרוד בג'ונגל החיסכון הפנסיוני
החל מה- 1 בינואר, שכירים שעברו מקומות עבודה שונים וצברו רסיסי חיסכון פנסיוני, יוכלו לאחד אותם, כולל העברה של ביטוחי מנהלים. החוסכים יוכלו להתמקח על דמי הניהול. ואולם כמו בכל שוק שמוסרים בו חסמים, יהיו משווקים זריזים שינסו לנצל את תקופת הבלבול הראשונה, כדי לנייד את החסכונות לאפיקים שמשתלמים יותר למשווק, ופחות לחוסך. חייבים להיזהר מפני אובדן זכויות, ומפני היקף הכיסוי הביטוחי. מעבר מקרן פנסיה או קופת גמל אחת לשנייה לא מחייב בקנס משיכה. לעומת זאת, במעבר מפוליסת ביטוח לאלטרנטיווה אחרת, רשאית חברת הביטוח לקנוס את המבוטח. תקנות הניוד מאפשרות לעמית להתחרט בתוך 18 ימי עבודה.

מהפכה בשוק התקשורת: פרטנר נכנסת לתחרות: משיקה שירותי טלפוניה קווית ואינטרנט
שוק התקשורת נכנס לשלב חדש שבו חברות הסלולר משתלבות בתקשורת הנייחת, ואנחנו כצרכנים צריכים להרוויח ובגדול. סלקום ופלאפון לא יושבות בחיבוק ידיים - ויצאו בחבילות משלהן בשיתוף פעולה עם
HOT. השירות מבוסס על טכנולוגיית VoiP המאפשרת ניהול שיחות טלפון על רשת האינטרנט. קבלת השירות מחייבת את המנוי להיות מנוי על שירות אינטרנט רחב פס של הוט או של בזק, בקצב של 1.5 מגה-בייט לשנייה לפחות. לקוחות שיעברו לשירות הנייח של פרטנר מבזק, הוט או 012 יוכלו לנייד את המספר שברשותם או לקבל מספר חדש עם קידומת 0747 .

אתי אפללו מסכמת: פוטרתם ? כך תשמרו על זכויותיכם:
יש חובת מס על פיצויים, אך על חלק מהם ניתן פטור.גובה הפטור על המענק הוא הנמוך מבין שכר או תקרה הקבועה בחוק, כפול מספר שנות העבודה. נכון לינואר 2008, התקרה היתה 10,500 שקל בחודש. הפיצויים הם חלק מהפנסיה שלכם. עם זאת, השארת הפיצויים הפטורים בקופה "נועלת" אותם למימוש בגיל פרישה וכקצבה בלבד. תקנה חדשה של האוצר עלולה לפגוע באותם שכירים שפוטרו או התפטרו ב-2008 וקיבלו את כספי הפיצויים המגיעים להם. למרבה האירוניה, הפגיעה היא דווקא בשכירים שלא פדו את הכספים הפטורים, אלא השאירו אותם בתוכנית הפנסיה שלהם.

יוסי מלמד: 9 עצות לצמצום תקציב הקניות ל-1,000 שקלים בחודש
איך משפחה יכולה לשרוד עם קניות של 1,000 שקלים בחודש? האם זה ריאלי? כמה כסף משפחה ממוצעת בישראל מוציאה על קניות? אז מה כן עושים: להרכיב תפריט יומי, לוותר על אוכן קנוי מוכן, לא חייבים בשר כל יום, להתרחק ממותגים ולקנות מוצרי ניקיון זולים במיוחד, להשוות מחירים, לקנות מוצרי יסוד מסובסדים - יש רשימות מסודרות, ועיצות נוספות. יישר כוח ליוסי מלמד, שכותב מזה כמה חודשים בנענע - על כלכלת משפחה נכונה.

חג חנוכה עבר, אבל גם בימים ההם: הון ושלטון בתקופת החשמונאים, ע"פ אריה כשר, פרופסור אמריטוס
העוצמה הכלכלית שהקנו השליטה בבית המקדש ובשוק שסביבו יצרה מאבקים פנימיים בקרב האליטה הירושלמית. עד מהרה התברר כי באצולת הכהונה הירושלמית היו גם גורמים שהיו מוכנים לקנות את הכהונה בכסף ולהציע ליוונים תשלום עבור המינוי. הקשר הזה בין "הון ושלטון" איפשר ליוונים להגביר את מעורבותם בנעשה בירושלים - ובכך חיזק את ההתייוונות. גם ביהודה נמנו המתייוונים בעיקר על בני המעמד הגבוה - אצולת הכהנים בירושלים וסוחרים עשירים. האם מלחמת התרבות היתה בבסיבה מרד של איכרים? כשר: "מעולם לא הוצג המרד במקורות כמרד כזה. אבל יש אספקטים כלכליים חברתיים מאחורי הפרגוד, שלא באו לידי ביטוי באידיאלים גלויים של מרד כזה". "אומנם המרד היה נגד הגזירות והשלטון, אבל הוא הושפע גם מהרצון לפרוק עול מהאצולה הקרקעית ששלטה באיכרים ביד רמה".

מבזקונים:
בנק בפועלים, וגם בנק דיסקונט - העלו את הריבית ללקוחות (מרווח האשראי), מיד עם הודעת הנגיד על הורדת הריבית. (לא, זו לא טעות, שוב,.)
הורדה של 0.75% בריבית בנק ישראל (!!) - לריבית של 1.75% בלבד. הנגיד אומר שרק 0% הוא הגבול התחתון.
מחיר הדלק הוזל ב 5%, החל מינואר. ליטר בנזין 95 עולה 4.75 שקלים
תחבורה ציבורית באוטובוס מתייקרת ב 2.9%. נסיעה בקו עירוני: 5.5 ש"ח.
החשב הכללי הכריז על הקלות לתושבי הדרום בפרעון משכנתאות - בעקבות המצב המיוחד בעורף. ובעקבותיו, גם הבנקים.
עד סוף ינואר: מבצע בויזה כאל - למחזיקי כרטיס אקטיב: הלוואה עומדת של 30000 ש"ח ללא ריבית - לטווח של 6 חודשים.


לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר). www.iuhe.org.il


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio