רותי שרון - 11/01/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

 
חדשות כלכלת המשפחה 11/1/09

אפרת אהרוני סוקרת את תחום: ייעוץ ואימון בכלכלת המשפחה
מסתבר שיש תחום המרוויח מהמיתון.
דיהם של היועצים לכלכלת משפחה מלאות עבודה בימים טרופים אלה. בשנתיים-שלוש האחרונות נהנה הענף הצעיר מפריחה כמעט מטאורית". הכתבה מכילה סקירת שוק, דיווח על הרצאות כלכליות, תחום הרווחה בארגונים - וכמובן סדנאות וייעוץ פרטני.

קופות הגמל יחזירו עשרות-מיליונים למפקידים: לכל מי שהקופה התמהמה בביצוע פעולותיו
בעקבות אי הבהירות, משרד האוצר הודיע כי כל מי שביצע הפקדה בקופת גמל בין ה-1 בינואר 2008 ועד 30 ביוני יוכל לבטל את ההפקדה מבלי לשלם מס, ובלבד שיגיש את הבקשה לביטול עד 31 בדצמבר 2008.
כאשר החל שוק ההון לצנוח, היו עמיתים שביקשו לבטל את ההפקדות עליהן הורו במחצית הראשונה של 2008.  אך להפתעתם גילו כי קופות הגמל נוהגות להחזיק בכספים במשך שבועות רבים, וביצעו את הפעולה רק כעבור חודש או אפילו חודשיים, וכך הגיע לחשבונם סכום שכולל את כל ההפסדים שנוצרו אז. אם כן, משרד האוצר מפרסם הנחיה ברורה לקופות הגמל - לפצות את הלקוחות שנפגעו.

בשורה לעצמאים: ניתן לדחות את הוצאת החשבונית למעמד קבלת התשלום - ובכך לדחות את תשלום המע"מ
התקנה נכנסה לתוקף ב-1 בינואר והיא בתוקף עד 31 בדצמבר בתור הוראת שעה של הכנסת.
התקנה מאפשרת לדחות את תשלומי המע"מ - עד למועד קבלת התשלום בפועל. מכיוון שאינני רואה-חשבון או יועץ מס - לא ברורים לי ההוראות המדויקות שכלולות בתקנה זו. אשמח לתיקונים שלכם. בכל אופן, לפי הנראה - ניתן לדחות את מועד כתיבת החשבונית (מעבר ל 14 יום - כמקודם) עד למועד קבלת התשלום. קיימת מגבלה של מחזור שנתי הנמוך מ 15 מיליון ש"ח.

הידעתם ? ניתן להרחיב את הכיסוי הניתן ע"י מס-רכוש מעבר לכיסוי הבסיסי
כדי לעשות זאת יש למלא טפסים - המצויים בסניפי הדואר ולשלם פרמיה של 0.3%.
הבשורה הגיעה גם לתושבי הדרום שממהרים בהמוניהם למלא את הטופס הנדרש - וזאת כדי להגדיל את הכיסוי הביטוחי שלהם. אני שוב מתנצל שאינני בקיא בתחום - ואשמח אם סוכני הביטוח שבינינו יוכלו לפרט את משמעות הגדלת הפרמיה, וגם איזה פוליסה פרטית תופסת עבור נזקי רקטות (סוגית אירוע טרור מול נזקי מלחמה).

הביטוח הלאומי: עלייה חדה של 23% לעומת ספטמבר, בתביעות לקבלת דמי אבטלה - בעיקר בתל אביב וירושלים
ההשוואה נעשתה לספטמבר, מאחר ובאוקטובר חלו החגים.
מהביטוח הלאומי נמסר כי מדובר במספר שיא של תביעות לדמי אבטלה, שלא נראה מאז תקופת המיתון האחרון בשנים 2003 עד 2005, אז הגיע שיעור האבטלה ל-10.7%. את העלייה החדה ביותר בתביעות לדמי אבטלה רשמו ירושלים ותל-אביב - בהן הגידול הוא פי שניים לעומת הממוצע הארצי. לעומת זאת, הגידול בתביעות בדרום ובמרכז היה נמוך יחסית. אז מה למדנו ? המשבר מכה בינתיים בעסקים עתירי ידע, ופחות במפעלי תעשיה המסורתית - הנפוצים יותר בפריפריה.

אתי אפללו מתוודה:  הסנדלרית הולכת יחפה
אני מצרף את הכתבה בגלל שאני מחשיב את אתי אפללו שהיא אכן סנדלרית.
ואם אצלה זה נראה ככה - אז יש הרבה עבודה אצל כלל הציבור בתחום של ריכוז הפוליסות, הכיסויים וכספי הגמל שלנו. ובכן, אתי היתה בקבע, ואפילו חסכה בביטוח מנהלים - אבל בעיקר ביצעה משיכות כספים לא אחראיות במהלך השנים - ויש לה רסיסי פוליסות בגופים מגופים שונים. זו העת לעשות סדר - ולארגן מחדש את הביטוח הפנסיוני אצל לקוחותינו (ואצל היחפים שבתוכנו).

היום אנחנו נמצאים בעיצומו של קרב בין 6 חברות על הקו הביתי. ניידות מספרים ואינטרנט, טלוויזיה ושיחות בינלאומיות - העיקר שתתחברו
כדי להכניס חברת טלפוניה הביתה -
צריך לנהל היום טבלאות על טבלאות - כדי לבחור את העסקה המשתלמת. השוק נפתח ומתחרות בו 6 חברות שונות - ולא רק הוט ובזק. אגב בזק - מעתה - גם לה מותר להוריד מחירים והיא אכן עושה זאת. 4 החברות החדשות משתמשות בטכנולוגיה של VOB - המבוססת על תשתית אינטרנט קיימת אצל הלקוח. כלומר, אנחנו נדרשים לבנות חבילת תקשורת מלאה הביתה: טלפון, אינטרנט, טלביזיה וגם סלולר !

"חוק המילואים" שנחקק בשנה האחרונה, תיקן עיוותים באופן התגמול עם המשרתים - להלן מדריך (לא מלא)
הגיוס הנרחב של אנשי המילואים - מעלה שוב למודעות את זכויותיו של המילואימניק - בעיקר בתחום של שמירה על מקום העבודה ושל התגמול. חוק המילואים החדש נכנס לתוקפו באוגוסט האחרון ומביא עימו שלל הטבות חדשות. למשל, תגמול מינימום לפי 5000 ש"ח ולא לפי שכר מינימום, תוספת של 40% לתגמול עבור שירות של פחות משבוע (גם אם זה ברציפות לשבוע מלא לפניו). להלן מדריך, קצת מייגע, אבל לפחות מנסה לעשות קצת סדר.

מבזקונים:
בעקבות האירועים הבטחוניים, משרד האוצר מאפשר להפקיד עד סוף חודש ינואר, בעבור שנת המס 2008.
מתחושות ושמועות שאני שומע סביבי - באזז הפיטורים בענף ההיי-טק מסתובב באויר. לידיעתכם.
תופעה: בארה"ב אימהות מביאות את תינוקן לעבודה - ובכך נמנעות מלקחת חופשה, ומגדילות את התפוקה של המעסיק.
תופעה: מבצעי מכירות אגרסיביים בארה"ב. בחלק מהמקומות: 3 במחיר 1, 1+1 חינם על משאיות ועוד.


חדשות קודמות:
4/1/09

 לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר). www.iuhe.org.il
  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio