רותי שרון - יום האהבה? עם אהבה לא קונים במכולת....
{{preheader}}
 

14.02.2016

גם אם אתם לא בין אלה שחוגגים את יום האהבה "וולנטייס דיי" ומעדיפים את ט"ו באב, אי אפשר להימלט מהלבבות האלו שצצים בכל מקום. אומרים ש"עם אהבה לא קונים במכולת", אז מה קורה כשמנסים לשלב אהבה וכסף? כמעט כל סקר שמתפרסם בשנים האחרונות טוען שהנושא העיקרי עליו מתווכחים זוגות נשואים הוא כסף.

באחת הסדנאות שלי לפני כמה שנים, קיבלתי מייל מאחד הזוגות שהשתתפו: "תודה על שיעורי הבית שאת נותנת. זה דבר שגורם לנו לנהל שיחות שמעולם לא ניהלנו - 27 שנות נישואים!".

בהמשך: האם יש ביניכם התאמה פיננסית זוגית? יאיר ניצני בטור משעשע על זוגיות וכסף וסדרת סרטונים לתקשורת בריאה בין בני זוג מיועצת זוגית בחינם.

{C}{C}{C}

הידעתם?

{C}{C}{C}

65% מהזוגות בישראל מנהלים חשבון אחד משותף.

36% מהגברים ו-40% מהנשים הודו ששיקרו לבני-הזוג שלהם לגבי מחירו של דבר שקנו.

הגורמים למריבות כספיות בין בני זוג:

  • במקום הראשון: חובות (37%).
  • במקום השני: בזבוזים (25%).
  • במקום השלישי: רכישות גדולות (21%)

רוב הנשים (68%) והגברים (58%) אומרים שלשני בני-הזוג אותה השפעה בהחלטות בענייני כספי.

{C}{C}{C}

אז מה עושים?

{C}{C}{C}

קבעו לכם דייט פיננסי קבוע פעם בחודש.

יכול להיות שאתם נשואים שנה או עשרים שנה אבל מעולם לא ישבתם לשוחח בצורה מסודרת על ניהול הכספים שלכם. מצאו זמן נוח ולא לחוץ שבו אתם לא באמצע מריבה על כסף, וכאשר הילדים לא בסביבה. הסכימו על כמה כללי יסוד: לא מפריעים אחד לשני, לא "חופרים" בהיסטוריה, ולא נושאים נאומי תוכחה ארוכים. בפעמים הראשונות הקדישו את השיחה לליבון הגישות שלכם לכסף – כל אחד מכם יכול להיות עם גישה שונה מאוד, סדרי העדיפויות שלכם – חיסכון או בילוי? חוגים לילדים או רכב חדש?, הגדירו תקציב חודשי, בררו מהם היעדים הכלכליים שלכם לשנים הקרובות והטווח הארוך – בר מצווה, שיפוץ הבית, לימודים, טיול לחו"ל. בפעמים הבאות פשוט הקדישו את הזמן לקבלת החלטות שוטפות – מה עושים עם קרן ההשתלמות שעומדת להשתחרר, ביטוח הרכב שעומד להתחדש והאם כדאי לבצע השוואת מחירים.

החליטו על חלוקת תפקידים פיננסית.

מי אחראי לשלם את החשבונות החודשיים, מי מטפל בחשבונות הבנק ומי מתייק את הניירת? האם אחד מכם אחראי על חשבונות ההשקעה, או האם אתם מקבלים החלטות כזוג? בכל צורה שלא תחלקו את המשימות הפיננסיות ביניכם, וודאו שכל אחד מבין מה השני עושה. באופן כזה, יהיו לכם הכישורים לנהל את כספכם במקרה ובן זוגכם יהיה חולה, הנישואים יתפרקו או חס וחלילה ילך לעולמו.

הגדירו תקציב.

ללא תקציב, אתם עשויים לגלות שאחד מכם או שניכם מוציאים יותר מיכולתכם, ועוד יותר גרוע מכך – לא עפ"י סדרי העדיפויות שלכם. הגדרת תקציב והצמדות אליו תסייע לכם להשתמש בהכנסה שלכם בחוכמה, להבטיח את עתידכם, ולהימנע מאי הבנות ומריבות כיצד יש להוציא את הכסף.

{C}{C}{C}

תנו לעצמכם דמי כיס.

אם חשובה לכם הרגשת העצמאות הכלכלית ואתם לא רוצים לדווח לבן הזוג על כל קנייה של זוג נעליים חדשות או גאדג'ט אלקטרוני, הגיעו להסכמה על סכום כסף אישי עבור כל אחד מכם מהתקציב החודשי.

{C}{C}{C}

חלקו רגשות ומועקות לגבי כסף.

שתפו אחד את השני בתחושות שלכם לגבי כסף – האם קשה לכם לבקש העלאה במשכורת? להגיד לא לחבר שביקש הלוואה, לנהל מו"מ על רכישת דירה, לבקש הנחה, ועזרו אחד לשני בנקודות התורפה שלו.

רוצים לבדוק אם יש ביניכם התאמה פיננסית?

מוזמנים לענות על השאלון האנונימי הבא, בסופו תקבלו תשובה איזו התאמה יש ביניכם.

השאלון שלו: קליק, קליק

השאלון שלה: קליק, קליק

הערה חשובה: לא הייתי מציעה לכם להיפרד גם אם התוצאה בשאלונים תראה שאין התאמה, כן?  אבל בהחלט תוכלו להיעזר בנושאים המוצגים בשאלונים, לקבוע לכם דייט פיננסי ולשוחח עליהם.

השאלונים מתורגמים מאנגלית מהאתר www.wife.org

תוכנית חיסכון / יאיר ניצני

"אצלנו בבית נהוג לציין את חגיגות האוברדראפט מדי חודשיים־שלושה בריטואל קבוע, שבמרכזו השיחה הזוגית בנושא "הוצאותינו לאן". משום מה, היוזמה לשיחה מגיעה תמיד ממני, אולי כי אני היחיד בבית שמבזבז את זמנו על מטלות כמו בדיקת מצב היתרה בחשבון, פתיחת מעטפות מהבנק ומהרשויות או מענה לטלפונים ממספר חסום."

יאיר ניצני בטור משעשע על זוגיות וכסף. רוצים לקרוא עוד? קליק, קליק

סדרת סרטוני וידאו לתקשורת בריאה בין בני זוג

לגמרי במקרה שוחחתי בשבוע שעבר עם לירון שמלץ, מטפלת זוגית שמתמחה בתקשורת בריאה בזוגיות, וסיפרתי לה שאני מקדישה את הניוזלטר שלי לאהבה, זוגיות וכסף. לירון סיפרה לי שהיא הכינה סדרת סרטוני וידאו שמראה איך להפסיק לריב ולהתווכח על כל דבר, איך לקבל פירגון מבן הזוג, ואיך לשמור על תקשורת בריאה לאורך זמן.

קליק, קליק.

ב- רותי

נשלח לכתובת ruth.sharon@gmail.com מהכתובת info@ruthsharon.co.il
שולח: רותי שרון | ייעוץ כלכלי אישי, הרצאות וסדנאות
כתובת השולח: עמק האלה 18 מודיעין
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio